Ture uden for København
Allerede 10 minutter fra Københavns centrum er vi ude i det danske landskab.
Går turen til Nordsjælland kan man nyde den smukke Øresundskyst, skove og slotte. Et område, der engang var kongernes legeplads, i dag hjemsted for de danskere, der vil og kan betale priser for at bo i dette attraktive område.
I Dragør er Øresund baggrunden for den gule, 1700-tals fiskerby.
Vælger man at få en guidet tur i vikingelandskabet, præges det af 1200-tals kirker, kæmpehøje og fjorde, som vikingerne beseglede. I den gamle hovedstad-Roskilde-kan man se vikingeskibe og besøge domkirken, hvor 39 kongelige er begravet.
På en tur til H. C. Andersens fødeby får man et indtryk af Danmark som ø-rige. Over de vande, som danskerne har sejlet på i tusinde år, rejser sig nu tårnhøje hængebroer, som i dag bringer den rejsende hurtigt fra landsdel til landsdel.
Fra Danmarks eneste landgrænse strækker Danmarks længste halvø sig med smukke sandstrande og trækfuglereservater mod vest og fjorde spækket med købstæder med spændende historie fra vikingetiden,
Grevens Fejde til Dronning Margrethe II mod øst.
Nordsjælland - nyd det smukke Øresundskystområdes store skove og prægtige slotte
Vikingetur - oplev vikingerne på nært hold i deres gamle hovedstad
To lande på én dag - besøg Danmark og Sydsverige og oplev den fælles kulturarv
H.C. Andersens tur til Fyn - Vor store digter voksede op i trange kår. Oplev hans hjemby og hjemegn
Dragør - en gammel 1700-tals fiskerby
Danmark under II. Verdenskrig - den danske modstandsbevægelse og redningen af de danske jøder
Broerne i Danmark - Ø-riget Danmark har forbundet sine landsdele med imponerende broer. Oplev dem og de landsdele, de forbinder.